Kalyon Holding’in Finans Merkezi şantiyesinde inşaat işçilerinin yemekhane isyanı…

İstanbul Ümraniye’de yapılmakta olan Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kulelerinde çalışan inşaat işçileri, öğlen yemeklerinden hamam böceği çıkması üzerine isyan etti, yemekhaneyi dağıttı.

İşçilerin yemekhane isyanını bir işçi şöyle anlattı:

“Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk. Olay yerine gittiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman  hamam böceğinin olduğunu söylediler. Ondan sonra tepkimizi koyduk. Yemekhaneye gittik. Protesto ettik.

Sandalyeleri, masaları devirdik. Herkes bağırdı. ‘İşte bundan sonra adalet böyle olacak’ diye. ‘Bu yemekhanede işçilere ne yediriyorsunuz?’ diye bağırdık. Yemekhaneciler kaçtı. işçilerde dağıldı. Taşeronlar geldi ‘konuşarak hallederiz’ dediler.

Bir süre sonra dağıldık. Buranın güvenlik firması Kalyon Amerikan şirketi. Olayları çıkaran, olaylara karışanların hepsi işten atılıp, mahkemeye verileceği söylentileri geziyor. Ben de olayların içerisindeydim. Bir şeylerin olmasını umuyorum; ama işimiz çok zor biliyorum.”

İnşaatı yürüten şirket Kalyon Holding’e bağlı Kalyon İnşaat. Dünyanın en çok “kamu ihalesi” alan şirketlerinden biri olarak biliniyor. Ümraniye’deki şantiyesinde geçen Mayıs ayında da çıkan yangında bir işçinin yaşamını yitirmesi de inşaat işçilerinin tepkilerine neden olmuştu.

Yemekhane isyanına katılan işçiler, bu isyanın yalnız yemeklere değil bir bütün olarak çalışma koşullarına, gördükleri muameleye karşı olduğunu anlatıyorlar. Yemekhane isyanı anlık bir patlama gibi görünse de, bugün her şantiyede, fabrikada, işyerinde yaşanan, Pandemi ve ekonomik krizle daha da büyüyen bir sınıfsal öfkenin birikimini taşıyor.

You missed